Videofal – a megfizethető látvány, avagy minden, amit tudni szeretnél a videofalról
Mai világunkban a videofal felhasználási területei szinte végtelenek. Minden tér, vagy felület gazdagabbá tehető, legyen az egy mozi előtere, multinacionális vállalat bejárata, vendéglátó egységek, utazási iroda utcára néző ablakai, vagy akár gyermekmegőrző, ahol mesét nézhetnek a legifjabbak. Mindenki látta már a filmekben, hogy az FBI vagy a NASA központjában több monitorból összeállított hatalmas kijelzők vannak. Ezeken egyszerre sok monitor képe jeleníthető meg, de akár egyetlen hatalmas képpé is összefűzhető. Ez a látványos technológia ugyan már évtizedek óta létezik, mégis napjainkban kezd csak igazán széleskörűen elterjedni, különösen a kereskedelmi, rendezvény és prezentációs területen. Ennek oka pedig az, hogy most váltak elérhetővé a piacon azok a kedvező árú megoldások, melyekkel megbízható műszaki háttér biztosítható.
A Videofal rendszerek 2 fő részegységből épülnek föl:
- Videofal megjelenítők, monitorok:
Az LCD technológia gyors és jelentős árcsökkenésével az irodai felhasználásra készült 20”-25” méretű monitorok, és az otthoni használatra szánt 32”-50” méretű TV készülékek igen olcsóvá váltak.
Adódik a kérdés: Használhatjuk-e ezeket professzionális reklám vagy prezentációs felületként? Amennyiben igen, milyen megkötésekkel?
3 problémakör merül föl ezekkel a készülékekkel kapcsolatosan- Ha videofalként, szorosan egymás mellé illesztve szeretnénk használni a kijelzőket, akkor zavaró az egyes készülékek kerete. Ezt például úgy küszöbölhetjük ki, ha elrugaszkodunk a szorosan egymáshoz illesztett négyzethálós elrendezéstől. Elkezdünk játszani a monitorok elhelyezésével.
- Az otthoni és irodai készüléket nem folyamatos üzemre tervezték, ezért nagyobb igénybevétel esetén várhatóan jelentősen csökken az élettartamuk. A készülékek relatív alacsony ára miatt azonban nem jelent problémát cseredarabot rendelni belőlük. Azokon a helyeken ahol nem megengedhetőek a rövid idejű kiesések sem, ott azonban inkább professzionális kijelzők használatát javasoljuk.
- A harmadik problémakör akkor merül fel, ha kültéren, vagy nagy hőmérsékleti ingadozásnak kitett helyen kell elhelyezni a kijelzőket. Ugyanis az otthoni és irodai készülékek nem időjárásállók. Hiába helyezzük el a kijelzőket esőtől védett helyen, a hőmérséklet ingadozásából adódó párakicsapódás például könnyen tönkreteheti az erre fel nem készített berendezéseket. Az ilyen helyekre megint csak professzionális monitorokat javaslunk.
- Videójel szétosztók és lejátszók:
A következő feladat, hogy minden egyes monitort a megfelelő jellel hajtsuk meg, vagyis a teljes képnek azt a részét tartalmazó adatcsomaggal, amit a monitor fizikai pozíciója megkíván. Amikor több monitort rakunk egymás mellé akkor a monitorok felbontása (pixel száma) is összeadódik. Ezáltal könnyen elérhetjük a szokásos HD (1920*1080 pixel) felbontás sokszorosát is. Ráadásul nem csak a monitorok felbontását kell figyelembe vennünk, hanem a monitorok közötti hézagokat is.
Mindezt különböző HDMI, DVI, DisplayPort esetleg SDI videó szétosztókkal lehet megoldani.
Ilyen például a Datapath x4 sorozata, ami egy maximum 4096*4096 pixel felbontású DualLinkDVI bemenetet oszt szét 4 darab, maximum 2048*2048 pixeles DVI jelre. Minden egyes kimeneten szabadon konfigurálható, hogy mekkora felbontással, a bejövő jel melyik területét mutassa, valamint, hogy az álló, vagy fekvő formátumban legyen. Ezzel remekül beállíthatóak az egyes monitorok közötti hézagok, vagy akár projektorok esetén az egymásra lapolódások is. Ha négynél több monitort szeretnénk használni, vagy még nagyobb felbontásra van szükségünk, akkor a Datapath Fx4-et használhatjuk. Ez a készülék továbbfűzési lehetőséget is biztosít, valamint akár 8K*8K felbontással is megbirkózik.
Ezeknél a készülékeknél a videojel előállítását és kijátszását egy külön eszközzel kell megoldani, valamint arra is ki kell találni valamit, hogy a videojelet hogyan juttassuk el a monitorokig.
Egészen más megközelítést képviselnek a Zero kliens alapú megoldások, úgymint a MonitorsAnyWhere vagy a Userful. Itt ugyanis a videojel szétosztáson kívül a lejátszás és a távolságok áthidalása is egyetlen számítástechnikai infrastruktúrába van integrálva. Mindez oly módon, hogy egy átlagos i7, vagy i5 processzorral szerelt PC-hez gigabites hálózaton csatlakoznak a monitorok hátára szerelt Zero kliensek. (a Zero kliens leginkább egy hálózatra csatlakoztatott videokártyára hasonlít) Ilyen módon egyetlen PC-hez elméletileg akár 60 monitort is csatlakoztathatunk, és a PC-n futó lejátszó (Content Manager) szoftverrel egyszerre akár több különböző tartalmat is megjeleníthetünk rajtuk. Akinek egy ilyen komplex rendszer esetén félelmei vannak a Windows operációs rendszer megbízhatóságával kapcsolatban, annak ajánljuk a Userful megoldását. Ez a termék a fent vázolt hardver felépítést egy custom linux alapú megoldással hajtja meg, és a megbízhatóság további növelése érdekében lehetőséget biztosít a teljes PC 1+1-es redundanciájára is.
A felvázolt alternatív lehetőségek mindegyike professzionális megoldást nyújt. Elérhető, árban megfizethető és egyben megbízható termékek sorakoznak fel annak érdekében, hogy mindenki az igényeinek megfelelő videofalat építhesse fel.
Kinek ajánljuk a videofalat? Milyen videofal megoldásaink vannak? Hogyan segít Önnek a Quantegra?
Cikk forrása testvércégünk a Broadmax Kft honlapja, mely professzionális hangtechnikai rendszereket kínál.