Konzumer (otthoni felhasználásra szánt) TV, vagy professzionális monitor (ipari célú kijelző)?
Biztosan látott már konzumer TV készülékeket bármerre nézett. És valószínűleg látott már professzionális kijelzőket is sok helyen, csak nem mélyült el bennük. Ön mit választana a vállalkozásának, ha digitális kijelzést szeretne tenni a közlekedőbe, bejárathoz vagy egyéb ügyfélterekbe, esetleg egy TV készüléket a konyhába, netán a szálloda szobákba vagy egy nagy méretű videófalba, esetleg egy érintőképernyőnek, vagy konferenciaterembe? Mi a különbség egy konzumer és egy professzionális kijelző között? Az összes professzionális monitor egyforma, esetleg hogyan választana legjobbat az igények kielégítésére?
Használati különbségek – konzumer TV vs. professzinális monitor
Előbb nézzük meg mik a használatból eredendő eltérések. Egy konzumer TV általában “tévézésre” lett tervezve, azaz otthoni körülmények közötti médiafogyasztásra azaz TV műsorok megjelenítésére, filmek nézésére, online nézegetésre. Ezek tipikusan napi néhány órás használatot jelentenek. Velük szemben egy iprai monitor használhatósága igen változatos: ügyfélterekben megjelenített folyamatos TV adás, digitális információpultok, boltkereső felületek, menük éttermekben stb. Ilyen helyekben magasabb lehet a hőmérséklet, több por éri őket, esetleg a konyha-közeli zsiradék rá tud szállni. Ilyen helyeken az üzemidő is napi néhány órától akár folyamatos 24 órás üzemet is jelenthet.
Garancia – konzumer TV vs. professzinális monitor
A konzumer készülékek garanciája kizárólag konzumer használatra vonatkozik, ami tipikusan otthoni használatot jelent – ez benne van a garanciális feltételek apró betűs részében. Meghibásodás esetén, a szerviz meg tudja állapítani a használat módját többféle képen (pl. a készülék üzemidejének belső számlálójának kiolvasásával) és amennyiben ipari használat valószínűsíthető, a garancia nem érvényes. Az ipari monitorok garanciája viszont általában 2-3-5 év szokott lenni ipari körülmények között, azaz napi akár 24 órás működés alatt is. Ezt a készülékek strapabíróbb belső/külső kialakítása biztosítja: nagyobb hűtőfelületek, tartósabb házszerkezet stb. Egy további szempont a két fajta termék garanciája esetén az, hogy a konzumer garanciális ügyintését az ügyfélnek magának kell intéznie, azaz a garanciális javítás alatt nincs másik készülék, az ügyfél kell azt elvigye szervizbe, miközben az ipari garancia alatt az minimum, hogy a javítás ideje alatt biztosítva van cserekészülék a gyártó által, és még az is előfordul a feltételekben, hogy a szerviz szakemberei hozzák-viszik, és fel- és le is szerelik a készüléket az ügyfél helyett.
Egyszeri költség és hosszú távú költség – konzumer TV vs. professzinális monitor
A költség egy fontos szempont a döntés meghozatalakor. Gyakran azért kerülnek konzumer TV-k a vállalkozásba mert az emberek azt gondolják hogy egy ipari monitor biztosan sokkal drágább, vagy netán nem is tudják, hogy ipari megoldások is léteznek. Miközben az igaz, hogy az ipari monitorok általában drágábbak mint a konzumer társaik, azt nem árt tisztázni, hogy az árfekvésük sokkal tágabb határok közt mozog. Számos gyártónak van ipari változatú monitora ami nem sokkal drágább egy ugyanakkora konzumer modelltől klasszisokkal jobb garanciális feltételek mellett, ugyanakkor más modellek technikai paramétereit tekintve sokkal többet tudnak mint akár a legjobb konzumer modellek, és ezért jóval drágábbak. Azt sem érdemes elfelejteni, hogy egy professzionális monitor sokkal több ideig fog működni, miközben egy konzumer készülék ipari környezetben rövidebb élettartamú tud csak lenni, így hosszú távon az ipari olcsóbb lesz.
Megjelenés és dizájn – konzumer TV vs. professzinális monitor
Egy előnye az ipari monitoroknak hogy ugyanúgy néznek ki évek múlva is és a dizájnjuk sosem avul el, miközben a konzumer modellek dizájnja legalább évente változik. Ha fokozatosan, több év eltelte alatt bővíti vállalkozását kijelzőkkel, akkor az egységes megjelenés profin megoldható az ipari modellekkel, a konzumerek megjelenése idővel egyre “gagyibb” hatást fog kelteni.
Egy másik különbség a káva formája és vastagsága. A káva az a rész ami körbeöleli a kijelzőt és védi a monitor hátát. Az ipari monitorok kávája úgy van kialakítva, hogy szigorúbb működési feltételeknek feleljenek meg, közelebb lehet tenni a falhoz, egymás mellé szorosan, jobban ellenállnak a porral szennyezett levegőnek, zsírpárának, hőnek stb. A konzumer modellek kávái inkább csak a dizájnra gyúrnak és az ipari felhasználásra alkalmatlanok. Az ipari modellek káváján szemből általában nem látható a gyártó logója, letisztult szimmetrikus megjelenéssel rendelkeznek.
További különbség a fényesség – a konzumer készülékek képernyője is gyakran csili-vili fényes dizájnosan, az ipari modellek ezzel ellentétben pont hogy matt felületűek, azért hogy a szemből jövő fények ne verődjenek vissza rajtuk. Különféle védőrétegekkel rendelkezhetnek melyek a tükröződés gátlást szabályozzák, és erősebb mechanikai védelmet is adnak a panelnek, mint az konzumer társaiknak van.
Fényerő – konzumer TV vs. professzinális monitor
A konzumer TV-k arra vannak tervezve hogy otthoni körülmények között adjanak jó képet, olyan fényviszonyok között amelyeket háztartásokban lehet találni. A képernyők fényerejét “Nits”-ben vagy “cd/m2”-ben mérik.
A konzumer TV-k fényereje 150-250 Nits között van. Ez kevés szokott lenni olyan jól megvilágított helyeken mint boltok, közlekedők, recepciók, stb. Az ipari monitorokat 300 és 3000 Nits közötti fényerőkkel tudják gyártani, akár teljes napsütéses kültéri körülmények között is jó képet adva.
TV vagy Monitor?
Egy konzumer TV-nek mindig van tunere és hangszórója, azaz egy antenna segítségével sima TV adásokat be lehet hangolni rajta és képpel hanggal lehet nézni. Az ipari monitorok ritkán tartalmaznak beépített tunert, sőt némelyiknek saját hangszórója sincs, inkább csak hangkimenete amit erősítőre lehet kötni. Ennek oka, hogy általában a TV adások közzététele publikus helyeken engedélyköteles (vagy legalábbis jogdíjköteles) tevékenység, és nagy többségben nem TV adásokat szokás ilyen helyeken kitenni. De ha mégis erre lenne szükség, egy egyszerű SetTopBox-al ez a hiány pótolható.
Ipari funkciók
Vezérlés – RS232 (soros port) vagy Ethernet (hálózat) minden ipari monitoron van, ezekkel a monitort lehet távvezérelni egyéb rendszerek által is, nem csak távirányítóval. Ilyen portokat ilyen céllal ritkán tesznek konzumer tévékbe.
Elrendezés – a konzumer TV készülékeket kizárólag fekvő pozícióban lehet használni – mint otthon a nappaliban. Gyakran viszont álló pozícióban elhelyezve sokkal jobban néz ki a monitor, az ipari modellek ezt megengedik, mert a hűtésük hatékonyan működik mind álló, mind fekvő módban. A konzumer TV-k álló módban használata garanciavesztéssel szokott járni.
Iőzítés – az ipari monitorokban gyakran be lehet állítani hogy maguktól kapcsoljanak be meg ki automatikusan időzítve, vagy valamilyen külső vezérlőjel hatására. Ilyesmit nem lehet megvalósítani konzumer TV-vel.
Csatlakozások – az konzumer TV-k általában csak HDMI jelforrásokat tudnak fogadni, szemben az ipari monitorokkal, amelyeken nem csak HDMI, de DisplayPort, VGA bemenetek is vannak, sőt, gyakran rendelkeznek kimenettel is, azaz a jel több monitoron keresztül továbbfűzhető.
Menük tiltása – a konzumer TV-k bármikor távirányíthatók egy univerzális távirányítóval – azaz bárki bejön és el tudja állítani a készüléket ha akarja. Az ipari monitorok ezzel szemben részletesen beállítható vezérléssel rendelkeznek, azaz bizonyos funkciók, menük elérése tiltott, sőt, az egész infra távirányítás is tiltható rajtuk – ugyanis RS232-őn vagy LAN-on továbbra is lehet vezérelni őket biztonságosabb, távolabbi helyről.
Modulbővítések – sok ipari monitor modulokkal bővíthető – pl. tunerrel, vagy akár miniPC-vel, amelyek segítségével profin le lehet játszani a videótartalmakat.
Fogantyúk – sok ipari monitor hátán fogantyú van, ami a szakszerű le-felszerelést megkönnyíti.