Vezérlőközpont kialakítása videofallal – Esettanulmány
“Köszönjük a lehetőséget, hogy bemutathattuk önöknek az általunk forgalmazott egyik videofal megoldást. Reméljük, hogy hasznos volt a bemutatónk a vezérlőközpont kialakítása szempontjából.
Ígéretemhez híven az alábbiakban szeretnék néhány további segítséget adni a videofal megtervezéséhez:
Azt gondolom, hogy a tervezést az ergonómiai szempontokkal, és a helyiség kialakításának megtervezésével érdemes kezdeni:
Az a helység amit láttunk, ideálisnak tűnik a videofalas felügyeleti és vezérlő munkahelyek kialakítására, azonban mi javasoljuk az asztal megfordítását és a videofal ablakok elött való elhelyezését, mert így a délutáni órákban az ablakokon besütő napfény biztosan nem fog tükröződni a monitorokon, valamint a dolgozók és a látogatók számára már a gépházból meggyőző látványt tud nyújtani a videofal.
Szerencsére a helység igen tágas, így a videofal elhelyezésével és méretével is igen tág határok között lehet játszani.
A tervezés során elsősorban a következő ergonómiai szempontokat célszerű megfontolni:
– Az emberi szem felbontó képessége 1 szögperc, ezért annak érdekében, hogy a kijelző pixeleit már ne tudja külön érzékelni a szem a videofalnak legalább olyan távolságban kell lennie az operátortól, hogy egy pixel vetülete a szemén kisebb legyen mint 1 szögperc. (ezzel kapcsolatos részletesebb tanulmány: https://www.extron.com/company/article.aspx?id=videowallshapesize )
Néhány konkrét típusnál ez a következő képen alakul:
LG 49VL5B – felbontás 1920×1080, pixel méret: 0,56mm, minimális nézési távolság: 1,9m
LG 55VM5B – felbontás 1920×1080, pixel méret: 0,63mm, minimális nézési távolság: 2,2m
Sharp PN-V600A – felbontás 1366×768, pixel méret: 0,97mm, minimális nézési távolság: 3,3m
Ebből az is következik, hogy ha a vezérlőközpont videofalát az operátortól 3,3m-re helyezzük el, akkor hiába választunk a Sharp PN-V600 monitornál nagyobb felbontású (kisebb pixel méretű) típust, a különbséget az emberi szem már nem lesz képes megkülönböztetni.
– A következő tanulmány további ergonómiai szempontokat ajánl megfontolásra a videofal tervezése során: https://www.extron.com/company/article.aspx?id=environconhumanfact
Ez alapján a vezérlőközpont videofalának méretét úgy érdemes meghatározni, hogy az emberi szem vertikálisan és horizontálisan is képes legyen azt átlátni.
Az alábbi ábra alapján vertikális irányban a láthatóság alsó határát az operátor előtt lévő monitor felső pereme szabja meg, a felső határát pedig a tanulmányban ajánlott, a vízszintessel bezárt max 25 fokos szög.
Az ábrán láthatóak a vertikális láthatósági szögből adódó magassági értékek a különböző távolságokban.
(a helység belmagassága, valamint az operátor asztalán lévő monitor magassága csak becsült értékek ezért célszerű ezt az ábrát, és az értékeket a tényleges mért adatok alapján pontosítani!)
A horizontális méretek tekintetében a 2x62fokos teljes láthatósági tartomány a fenti távolságok függvényében a következő képen adódik:
1,9m távolságban a videofal maximális szálassége: 7,1 m
2,2m távolságban a videofal maximális szálassége: 8,3 m
3,3m távolságban a videofal maximális szálassége: 12,4 m
Ha a 2×30 fokos 3 dimenziós látásból indulunk ki akkor a következő értékek adódnak:
1,9m távolságban a videofal maximális szálassége: 2,2 m
2,2m távolságban a videofal maximális szálassége: 2,6 m
3,3m távolságban a videofal maximális szálassége: 3,8 m
Az alábbiakban összefoglaltam néhány konkrét monitor elrendezés főbb paramétereit és árait szigorúan mindenféle meghajtó elektronika, tartó konzol és egyéb kiegészítők nélkül, csak a méretek és árak összehasonlíthatósága érdekében.
valamint megfontolásra javaslom még a következő elrendezést is:
Remélem ezek alapján sikerül kialakítani az álláspontjukat a vezérlőközpont helységének optimális elrendezésével kapcsolatban, de ha további kérdésük merülne föl, szívesen állok rendelkezésükre.
A következő héten igyekszek a vezérlő rendszerekkel kapcsolatban is össze szedni néhány hasznos információt.”
üdvözlettel,
Zoltán FÁBIÁN
CEO / ügyvezető igazgató
+36 30 548 8668